Împrejmuirea plantației, posibile soluții pentru protejarea puieților de căprioare

Am adunat câteva poze cu daunele produse de căprioare anul acesta. Subliniez că e vorba doar de câteva pentru au fost mult mai multe decât am surprins eu în poze.

Am avut zeci de nuci jupuiți de coarnele căprioarelor, dar în cazul lor „agresiunile” au încetat după ce am învelit pomii individual cu plasă de sârmă cu ochiuri mici, cum am arătat aici. Bineînțeles, e o soluție pentru densități mici de puieți pe hectar.

În cazul merilor, gustarea preferată a căprioarelor și iepurilor, în primul an de la plantare nu am avut decât un gard de sârmă ghimpată cu trei sârme, suficient pentru vaci, dar nu și pentru alte sălbăticiuni. Învelisem puieții individual cu plasă din fibră de sticlă de tipul celei care se folosește la tencuieli. Nu a fost soluția perfectă pentru că după o lună în care nu am trecut pe la livadă am găsit zeci de pomi jupuiți, cu plasele de protecție făcute grămadă, trase în jos sau în sus. După felul în care erau roși, vinovați cred că au fost iepurii. Pe majoritatea a trebuit să-i retez de deasupra punctului de altoire și să las alt lăstar să crească din trunchi. Nu mă așteptam să aibă din nou probleme, de data asta cu căprioarele, care le-au ținut calea  și i-au păscut imediat ce au scos capul din protecția de plasă de sârmă pe care o pusesem. Nici până acum, după 4 ani de la plantare, mulți dintre ei nu au reușit să treacă de un metru înălțime, pentru că le tot țin caprele calea și îi tund, ca pe gardul viu. Într-un final cred ca va trebui să renunț la ei de tot și să plantez pomi mai înalți, cu coroană formată deja.

Anul acesta am plantat mai mulți cireși și vișini și am început să aduc îmbunătățiri gardului. Pe unele tronsoane am pus plasă de sârmă mai veche, dublată de un gard viu de porumbari. Pe alte tronsoane am pus 5-6 fire de sârmă ghimpată, pe altele sârmă ghimpată plus 2 fire de curent electric, iar pe altele doar gard electric, dar câte 5-6 fire.

M-am uitat să văd pe unde trec căprioarele și am constatat că trec cam peste tot, cu excepția tronsoanelor unde gardul de sârmă ghimpată sau de plasă de sârmă e dublat de un gard viu. Cel mai ușor le e să treacă prin sau peste sârma ghimpată. Chiar și printre sârme ghimpate puse la 20 de centimetri reușesc să treacă dacă nu sunt bine întinse. Se mai feresc, dar dacă sunt motivate tot trec. Nu mai vorbim de sărit peste. La un gard de 2 metri înălțime ar trebui să punem 10-12 sârme ghimpate ca fie cât de cât eficient și nici acolo nu există garanții, ci doar o mică descurajare.

De gardul electric se mai fereresc, dar și pe acela îl sar cu succes, iar dacă ating firul electric din săritură, fară să atingă pământul, nu simt impulsul electric. La gardul electric circuitul se închide prin pământ. Dacă animalul nu face contact cu pământul, gardul nu își face treaba.

Combinația de sârmă ghimpată cu fir electric e poate și mai rea pentru că mi s-a întâmplat de zeci de ori să găsesc firele de curent agățate de sârma ghimpată. Au sărit sau trecut prin gard și au împletit firelede curent de cele de sârmă ghimpată. Rezultatul e că impulsul electric se duce în pământ și tot gardul electric își pierde eficiența cu ocazia asta. Trebuie verificat tot perimetrul, măsurată tensiunea și găsită buba de fiecare dată.

Am mai folosit protecții din plastic de tip tub pentru pomi. E un plastic rezistent la radiațiile ultraviolete și nu se degradează. Soluția e bună pentru iepuri pentru că nu am mai avut probleme cu ei de atunci, dar nu funcționează în cazul căprioarelor, cum se vede în pozele de mai jos. Se freacă de pomi indiferent dacă au sau nu protecțiile puse, iar ce trece peste protectie este păscut dacă pomii sunt prea mici.

Așa că am revenit la vechiile metode, var amestecat cu balegă proapsătă de vacă și puțin lavabil pentru că are o putere mai mare de albire decât varul. Puțin nisip foare fin adăugat în compoziție ajută împotriva iepurilor. Alții pun chiar și aracet în compoziție. Eu nu am pus.

Atenție, urmează imagini cu impact emoțional.

 

Vișin altoit,jupuit în primul an de la plantare, vârf păscut. A trebuit retezat sub punctul de altoire ca să îi dau o șansă să se regenereze.
Vișin altoit,jupuit în primul an de la plantare, vârf păscut. A trebuit retezat sub punctul de altoire ca să îi dau o șansă să se regenereze.
Gard electric forțat de căprioare. Stâlpișorul de plastic a fost legat de la mijloc de stejar pentru mai multă stabilitate, dar s-a frânt de la mijloc când a intrat căprioara în el.
Gard electric forțat de căprioare. Stâlpișorul de plastic a fost legat de la mijloc de stejar pentru mai multă stabilitate, dar s-a frânt de la mijloc când a intrat căprioara în el.
Vârf de vișin rupt/păscut.
Vârf de vișin rupt/păscut.
Vișin jdrelit cu coarnele. L-am retezat și l-am bandajat cu mastic, ca să lăstărească mai de jos. Dacă mai vrea.
Vișin jdrelit cu coarnele. L-am retezat și l-am bandajat cu mastic, ca să lăstărească mai de jos. Dacă mai vrea.
Cireș jupuit de căprioare, chiar dacă avea protecție de plastic pe el. A ridicat-o în sus cu coarnele. Asta în condițiile în care am trei câini liberi în livadă.
Cireș jupuit de căprioare, chiar dacă avea protecție de plastic pe el. A ridicat-o în sus cu coarnele. Asta în condițiile în care am trei câini liberi în livadă.
Gard de sârmă ghimpată peste/printre care trece o potecă de căprioare. Se văd câteva urme proaspete de copite, după ploaie.
Gard de sârmă ghimpată peste/printre care trece o potecă de căprioare. Se văd câteva urme proaspete de copite, după ploaie.
Copite de căprioare lângă o baltă din apropierea livezii, 10 metri mai încolo e gardul livezii.
Copite de căprioare lângă o baltă din apropierea livezii, 10 metri mai încolo e gardul livezii.
Cireș jupuit. Retezat și realtoit ăn cap de altoire. Altoiul a fost mâncat mai târziu, în vară.
Cireș jupuit. Retezat și realtoit ăn cap de altoire. Altoiul a fost mâncat mai târziu, în vară.
Cireș altoit prin copulație pe vârful lui, jupuit mai jos de căprioare. În al doilea an de la plantare. Primul an a scăpat, acum nu.
Cireș altoit prin copulație pe vârful lui, jupuit mai jos de căprioare. În al doilea an de la plantare. Primul an a scăpat, acum nu.
Cireș păscut pe vârf și jupuit la bază. În al doilea an de la plantare. Primul an a scăpat, acum nu.
Cireș păscut pe vârf și jupuit la bază. În al doilea an de la plantare. Primul an a scăpat, acum nu.
Cireși altoii plantați anul trecut. Au scăpat până acum de ochii căprioarelor. În al doilea an i-au găsit și au mâncat toate frunzele la care au ajuns. Au rămas frunze doar pe vârfuri.
Cireși altoii plantați anul trecut. Au scăpat până acum de ochii căprioarelor. În al doilea an i-au găsit și au mâncat toate frunzele la care au ajuns. Au rămas frunze doar pe vârfuri.
La fel. Anul doi de la plantare, păscute toate frunzele la care au ajuns. Mai târziu în vară s-a și frecat de el cu coarnele. Gardul electric e lângă pom și mai pe vale e alt gard, mai solid. Căprioarele știu să sară, știu să ocolească.
La fel. Anul doi de la plantare, păscute toate frunzele la care au ajuns. Mai târziu în vară s-a și frecat de el cu coarnele. Gardul electric e lângă pom și mai pe vale e alt gard, mai solid. Căprioarele știu să sară, știu să ocolească.
M-am apucat să fac gard din plasă de sârmă pe un tronson unde aveam doar gard electric. Ajutat de doi pisoi. Aici se vede când coborau coasta să se ducă să ia fiecare câte un ștomp de gard în spinare.
M-am apucat să fac gard din plasă de sârmă pe un tronson unde aveam doar gard electric. Ajutat de doi pisoi. Aici se vede când coborau coasta să se ducă să ia fiecare câte un ștomp de gard în spinare.
Cireș sau vișin jupuit de căprioare cu ură proletară.
Cireș sau vișin jupuit de căprioare cu ură proletară.
Ăsta e punctul e altoire. Am altoit ceva mai sus. Frumos sudat, operație reușită, pacientul mort.
Ăsta e punctul e altoire. Am altoit ceva mai sus. Frumos sudat, operație reușită, pacientul mort.
Măr în anul 4 jupuit de căprioare. A scăpat până când i-a venit rândul.
Măr în anul 4 jupuit de căprioare. A scăpat până când i-a venit rândul.
La fel. Se va vindeca. L-am spoit cu mastic pe rană.
La fel. Se va vindeca. L-am spoit cu mastic pe rană.
La fel. Se va vindeca. L-am spoit cu mastic pe rană.
La fel. Se va vindeca. L-am spoit cu mastic pe rană.
Cireș jupuit de căprioare. La data asta deja eram disperat să ma apuc să fac garduri serioase.
Cireș jupuit de căprioare. La data asta deja eram disperat să ma apuc să fac garduri serioase.

 

Un vișin micuț plantat în primăvară, decupat vitejește de căprioare. Am avut mulți ca el. A fost momentul în care am realizat că nu pot să plantez puieți de talie mică din cauza căprioarelor. Trebuie să fie peste înălțimea la care ajung ele să pască.
Un vișin micuț plantat în primăvară, decupat vitejește de căprioare. Am avut mulți ca el. A fost momentul în care am realizat că nu pot să plantez puieți de talie mică din cauza căprioarelor. Trebuie să fie peste înălțimea la care ajung ele să pască.
Altul jupuit.
Altul jupuit.
Am reușit să fac gardul din plasă de sârmă împletită pe partea de răsărit a livezii, pe unde am observat cea mai mare activitate din partea căprioarelor și unde aveam cireșii și vișinii plantați. Pe celelalte tronsoane am încercat să pun mai multe fire de sârmă ghimpată sau să pun mărăcini în gard.
Am reușit să fac gardul din plasă de sârmă împletită pe partea de răsărit a livezii, pe unde am observat cea mai mare activitate din partea căprioarelor și unde aveam cireșii și vișinii plantați. Pe celelalte tronsoane am încercat să pun mai multe fire de sârmă ghimpată sau să pun mărăcini în gard.
Cireș păscut/desfrunzit de căprioare.
Cireș păscut/desfrunzit de căprioare.
Vișin altoit, al doilea an de la plantare. Jupuit strategic de căprioare.
Vișin altoit, al doilea an de la plantare. Jupuit strategic de căprioare.
Alt cireș jupuit.
Alt cireș jupuit.
Doi cireși altoiți, jupuiți la câteva săptămâni distanță, chiar dacă aveau protecții de plastic pe ei. Cel din plan secundar se vede că a început să se și usuce, îl spoisem cu mastic în speranța că rezistă, dar nu avea ce să mai facă.
Doi cireși altoiți, jupuiți la câteva săptămâni distanță, chiar dacă aveau protecții de plastic pe ei. Cel din plan secundar se vede că a început să se și usuce, îl spoisem cu mastic în speranța că rezistă, dar nu avea ce să mai facă.
Cireș anul 2. Păscut în primăvară, jupuit acum cu coarnele.
Cireș anul 2. Păscut în primăvară, jupuit acum cu coarnele.
Alt cireș altoit jupuit, descoperit la lăsarea serii. Am început să dau ture prin livadă împreună cu câinii, să caut căprioarele și să le gonesc. Seara și dimineața le-am găsit mai multe zile la rând, am urmărit pe unde sar gardul.
Alt cireș altoit jupuit, descoperit la lăsarea serii. Am început să dau ture prin livadă împreună cu câinii, să caut căprioarele și să le gonesc. Seara și dimineața le-am găsit mai multe zile la rând, am urmărit pe unde sar gardul.
Alt vișin în al doilea an de la plantare compromis de căprioare.
Alt vișin în al doilea an de la plantare compromis de căprioare.

 

Aici deja am pus mâna să îi spoiesc. Gardurile nu sunt perfecte, câinii nu sunt vigilenți. E singura soluție.
Aici deja am pus mâna să îi spoiesc. Gardurile nu sunt perfecte, câinii nu sunt vigilenți. E singura soluție.
I-am spoit cu trafaletul. Apă, var, balegă proaspătă de vacă și puțin lavabil pentru putere de albire.
I-am spoit cu trafaletul. Apă, var, balegă proaspătă de vacă și puțin lavabil pentru putere de albire.
Amestecat bine. Fibrele de iarbă din balegă cred că ajută compoziția să stea mai bine pe pom, ca o armătură de tencuială. Ajută și ca repelent. Nu cred că le place să se murdărească în cap.
Amestecat bine. Fibrele de iarbă din balegă cred că ajută compoziția să stea mai bine pe pom, ca o armătură de tencuială. Ajută și ca repelent. Nu cred că le place să se murdărească în cap.
Aici nu pusesem balegă. Dar pun poza să se vadă gaura de sfredelitorul tulpinilor (Cossus cossus). Un dăunător foarte periculos care poate fi observat mult mai bine pe fundal alb, fără protecții de plastic pe pom, și eliminat din timp.
Aici nu pusesem balegă. Dar pun poza să se vadă gaura de sfredelitorul tulpinilor (Cossus cossus). Un dăunător foarte periculos care poate fi observat mult mai bine pe fundal alb, fără protecții de plastic pe pom, și eliminat din timp.
Cu ocazia dezvelirii pomilor am găsit și foarte multe atacuri de ale sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus).
Cu ocazia dezvelirii pomilor am găsit și foarte multe atacuri de ale sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus).
Sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus), scos cu o sârmă băgată după el, pe galerie.
Sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus), scos cu o sârmă băgată după el, pe galerie.
Atac de sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus) neobservat la timp. Am avut pomi atacați care s-au rupt în timpul vijeliilor din punctele afectate.
Atac de sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus) neobservat la timp. Am avut pomi atacați care s-au rupt în timpul vijeliilor din punctele afectate.
Alt atac urât al sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus). Cîte o plimbare prin livadă și o observare atentă a tulpinilor face mult!
Alt atac urât al sfredelitorului tulpinilor (Cossus cossus). Cîte o plimbare prin livadă și o observare atentă a tulpinilor face mult!

În concluzie. Nu am cedat complet asaltului sălbăticiunilor, o să mai plantez cireși și meri, chiar dacă sunt speciile lor favorite să se joace cu ele, dar o să caut să plantez pomi de talie mai mare, la care să nu ajungă la vârf și… o să îi spoiesc mai des cu maglavaisul de var și balegă de vacă pe care l-am mai folosit în trecut.

Gardurile și câinii ajută. Nu de puține ori am văzut câinii alergând căprioarele prin livadă până când au sărit gardul înapoi pe teritoriile lor. Gardurile de mărăcini, fie din defrișări fie garduri vii de mărăcini, sunt cele mai bune, în măsura în care pot fi realizate de jur împrejur. Altfel, dacă rămâne o singură intrare în livadă, căprioarele o vor găsi cu siguranță ca să intre, dar o să le fie mai greu să o găsească la ieșire.

Tot ca să scap de stresul căprioarelor am să caut să plantez doar nuci și peri pădureți (cu spini) în afara gardului livezii, pe alte parcele pe care nu le pot împrejmui. Nucii o să îi protejez individual cu plasă de sârmă cu ochiuri mici ca să nu se frece de ei, iar perii o să îi las cu spini pe ei la bază și o să îi altoiesc mai târziu, pe vărfuri care trec peste un metru și 20 de centimetri. Deja am început să semăn în școala de puieți mai mult nuci și peri.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *