Protejarea pomilor pe timp de iarnă şi fertilizarea cu gunoi de grajd

Am găsit timp şi anul acesta să mă ocup de „tencuitul” pomilor cu amestec de var, bălegar proaspăt de vacă şi apă.  Albul varului scade temperatura trunchiului, lucru care previne dilatarea şi craparea scoarţei pomului atunci când e urmată de o perioadă de ger. Acesta ar fi beneficiul cel mai important al văruitului, iar dacă adăugăm la var şi nişte balegă de vacă, atunci obţinem şi protecţie împotriva iepurilor.

Spre primăvară „tencuiala” poate să mai cadă şi să lase pomii pradă uşoară iepurilor, mai ales dacă sunt tineri şi delicioşi. Aşa că atenţie primăvara! E posibil să aibă nevoie de încă o spoire. Pentru protecţie de durată, cu alte costuri, dar mai puţine riscuri, e de bine să fie înveliţi cu plasă de protecţie împotriva iepurilor.

balegar-pentru-pomi-2
Spoitul pomilor şi fertilizarea cu gunoi de grajd

Cei mai tineri pomi au primit apoi mici atenţii, sub formă de bălegar putred de vacă. Cu hrană bună vor avea la vară putere mai mare să lupte cu bolile şi să poată supravieţui unei scheme de stropiri minime, ecologice.

Spoitul si balegaritul pomilor
Spoitul si balegaritul pomilor

hh

1 răspuns la “Protejarea pomilor pe timp de iarnă şi fertilizarea cu gunoi de grajd

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *