Scosul cioatelor și cositul pe coaste recent curățate de mărăcini, unde am pus pomi

Pe unde se poate cosi cu tractorul sau cu cositorile cu masă, treaba merge repede și mai ușor, dar pe pante sau pe terenuri recent curățate de mărăcini, încă pline de cioate, nu se poate altfel decât cu cositoarea de umăr.

Anul ăsta am fost ocupat cu altoirile la peri până în iunie și nu am reușit să cosesc mărăcinii din timp, înainte să apuce să se facă lese și să se împletească firele de încurcătoare. Ca să intru cu cositoarea de umăr în ei în plină vegetație ar fi fost extrem foarte greu, așa că am făcut curățenie abia spre sfârșitul verii, când s-au mai uscat puțin.

Ca să scăpăm de mărăcini, aceștia trebuie tăiați an de an în lunile care nu conțin litera „r”, adică în mai, iunie, iulie și august. Atfel, tăierile de primăvara și toamna nu fac decât să îi ajute să se regenereze mai bine. Anul viitor neapărat trebuie să cosesc mai devreme și chiar de două ori pe an.

Pentru tăiatul mărăcinilor folosesc cel mai des discul de tăiere cu trei brațe și neapărat țin după mine un polizor unghiular pe baterii pentru refacerea tăișului. Altfel nu se poate.

Chiar și așa, un capăt de tăiere nu mă ține mai mult de doi ani pentru că se strică angrenajul. De vină sunt în mare parte șocurile primite în urma lovirii cioatelor, așa că anul ăsta am început să le tai.

Mai întâi sap puțin în jurul cioatelor și apoi încerc să le tai cu drujba cât mai de jos. Asta înseamnă că din când în când lanțul mai intră și în pământ și trebuie ascuțit foarte des, dar efortul trebuie făcut. Nu mai e cazul să amân lucrarea că mai mult păgubesc. De putrezit nu putrezesc curând.

Cu Sașa la cosit.
Cu Sașa la cosit.
Un gușter simpatic
Un gușter simpatic
Nici drujba nu îl trezește.
Nici drujba nu îl trezește.
Nuc din nucă
Nuc din nucă
Curățenie prin nuci
Curățenie prin nuci
Curățenie prin nuci
Curățenie prin nuci
La o parte că vin cu drujba să tai coata
La o parte că vin cu drujba să tai coata
Mărăcinii i-am pus pe lângă gard ca să mai descurajez căprioarele să se apropie.
Mărăcinii i-am pus pe lângă gard ca să mai descurajez căprioarele să se apropie.
Un nuc altoit în primăvară se vede în vale, în stânga pozei.
Un nuc altoit în primăvară se vede în vale, în stânga pozei.
Alte cioate de salcâm scoase de prin vișini.
Alte cioate de salcâm scoase de prin vișini.
S-a învățat să doarmă pe pământul reavăn săpat din jurul cioatelor. E puțin mai răcoare.
S-a învățat să doarmă pe pământul reavăn săpat din jurul cioatelor. E puțin mai răcoare.
Încet, încet, scăpăm de cioate și putem cosi mai bine.
Încet, încet, scăpăm de cioate și putem cosi mai bine.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *