Tratarea seminţelor cu fungicid înainte de stratificare vă fereste de mucegai

Am reuşit astă toamnă să strang un numar impresionant de seminţe de mere, dar nu am avut noroc de ele. Au început să prinda mucegai înainte să încolţească, fiind încă la stratificat în frigider. Din cauza asta nici nu le-am mai folosit.

Le pusesem la stratificat într-un vas de sticlă, în straturi suprapuse, cu şerveţele între ele şi cate o punga subţire de plastic. Nu ştiu dacă modul acesta de stratificare a fost determinant pentru apariţia mucegaiului, dar un lucru ştiu sigur… pe viitor o să iau ca măsură obligatorie tratarea seminţelor cu fungicid. Sulful muiabil am inteles ca este soluţia cea mai agreata.

Seminte mere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *