Protecţia pomilor împotriva căprioarelor, fără garduri

Am o spaimă, naturală şi fondată, faţă de căprioare în relaţie cu nucii şi pomii în general. Dacă iepurele roade coaja ca să supravieţuiască iernii, căpriorii belesc pomii de plăcere şi nu o fac doar iarna!

Bătrânii pe la noi foloseau o metodă simplă, făceau o colivie din lemn în jurul pomilor. Am procedat şi eu la fel în lipsa unui buget pentru îngrădirea întregii suprafeţe de teren. Totuşi, metoda are limitările ei. Dacă e o zonă în care se păşunează, vacile ajung să mănînce frunzele nucului pe timp de secetă, când nu prea mai este iarbă verde.

Colivii pentru nuci
Colivii pentru nuci

Am folosit lemn de carpen pentru colivii. Nu ţine mai mult de 3 ani pînă când putrezeşte, dar cel puţin avem o protecţie pentru moment, până când creşte pomul în diametru şi e mai greu de jupuit.

Tutori
Tutori

Chiar şi aşa am avut daune, dar mă gândesc că dacă nu erau coliviile în loc de unul aş fi avut jumătate din pomi jupuiţi. Poate trebuia încă un rând de transversale sau, şi mai bine, înveliţi cei trei tutori cu plasă de sârmă anti iepuri.

Nuc jupuit
Nuc jupuit

1 răspuns la “Protecţia pomilor împotriva căprioarelor, fără garduri

  1. Nu știu dacă este adevărat,am auzit că naftalina este un bun protector împotriva animalelor sălbatice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *