Irigare prin indundare în școala de puieți

Pe 28 iulie am irigat prima și singura dată dată puieții pe anul 2016. Ar fi trebuit sa vin mai des pe la ei cu motopompa pentru că nu a fost un an foarte darnic în ploi, dar atat am putut și le-a priit chiar și asta. Irigăm prin inundare pentru că oricum o facem rar și pentru ca e un pământ nisipos, de luncă, iar excesul de apă fuge repede de pe teren. L-am săturat de apă pentru o săptămână.

Ideal ar fi fost o investiție într-un sistem de irigare prin picurare, dar nu ne împiedică numai costurile să facem acest lucru ci și faptul că zona e inundabilă și ar aduna Oltețul toate furtunele pe care le-am înșira noi pe aici.

Irigare prin inundare
Irigare prin inundare

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *