Cum plantează vacile copaci?

Dintre toți copacii de pe lume, stejarul îmi trezește cele mai puternice sentimente de admirație. Are un farmec al lui, fară să mai vorbim de utilitate.

Puieți de stejar
Puieți de stejar

Am avut un obor de vaci sub câțiva stejari, care au lucrat pământul cu copitele lor astă toamnă, pe timp ploios. Ghinda căzută în urmele copitelor vacilor a fost îngropată parțial de ploi și a dat naștere la mii de puieți. De aici, și nu doar de aici, putem vedea o concluzie evidentă că erbivorele mari crescute în regim „free range”, astfel încât să mimeze pășunatul natural, sunt benefice pădurii și poate chiar esențiale păstrării biodiversității.

Vacuțe
Vacuțe

Același lucru este susținut și din următorul video.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *