Biodiversitatea speciilor, oglindă spre trecut cu reflexii despre viitor

Recent am urmărit o prezentare foarte interesantă a lui Richard Dawkins despre evoluția speciilor, în particular despre obiceiurile de cuibărire ale cucului european, care m-a facut să realizez și mai mult cât este de importantă conservarea biodiversitații. Vă invit să o urmariți și voi:

După logica mea, presupunând că nu ne dorim ca lumea să treacă printr-un șoc demografic în urma schimbarilor climatice și al epuizării resurselor, trebuie să ne îndreptăm atenția către speciile de plante și animale care au avut un trecut comun cu omul, plante cultivate și animale domesticite, pentru a ne asigura că dorința îndreptațită a fermierilor de a produce cât mai mult să nu priveze speciile de caracteristicile care le-au permis să treacă prin condiții dintre cele mai diverse, fără să fie dependente de grija atentă a omului prin irigații, fertilizări, deparazitări, lucrări ale solului etc.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *