Am primit vești și poze de la Relu.  Vroia să se apuce de altoit nucii, dar altoii au mugurii prea mici ca să folosească metoda de altoire de vară, despre care spune că nici nu are un succes foarte mare. Altoirea rămâne pentru la iarnă, când sper că o să ne trimită din nou poze și o să ne lămurim cum va proceda. Pe lângă multele soiuri de nuci pe care am văzut deja că le are în livadă, a mai căutat, și poate îl ajutați și voi, să găsească soiul Siril. E un soi despre care spune că face foarte multe nuci, grupate într-un ciorchine. Totuși, i s-a atras atenția că există chiar în satul lor un nuc bătrân de 50 de ani care face nuci foarte multe. Probabil că nu este din soiul Siril, dar produce și el foarte mult și în ciorchine. Oricum, e un soi care merită cultivat. În 20 de minute a fost posibilă strângerea unui sac întreg de nuci crude, pentru dulceață.

Soi de nuc foarte productiv

Soi de nuc foarte productiv

Ne-a mai arătat un puiete de nuc din soiul Axel, care face nucile foarte mari.

Nuci soiul Axel

Nuci soiul Axel

A mai plantat și viță de vie pentru masă din soiurile  Black Magic si Cardinal. A cumpărat butașii de pe butasivitadevie.ro În aceeași poză, lângă vie, puteți vedea si o mică plantație intensivă de meri din soiurile Idared și Florina.

Viță de vie și meri în plantație intensivă

Viță de vie și meri în plantație intensivă

Câteva poze ca să vedeți cum arată acum livada de nuci și pepiniera, despre care am mai vorbit aici.